Mann Cup Champions

Mann Cup

 

 

Year Series Champions Finalists  Most Valuable Player
2016 4-1 Six Nations Chiefs  Maple Ridge Burrards Dan Dawson 
2015 4-2 Victoria Shamrocks  Peterborough Lakers   Corey Small 
2014   Six Nations Chiefs Victoria Shamrocks  Brandon Miller
2013   Six Nations Chiefs Victoria Shamrocks  Cody Jamieson
2012   Peterborough Lakers Langley Thunder  Mike Thompson
2011   Brampton Excelsiors Langley Thunder  Anthony Cosmo
2010   Peterborough Lakers New Westminster Salmonbellies  Shawn Evans
2009   Brampton Excelsiors New Westminster Salmonbellies  Shawn Williams
2008   Brampton Excelsiors New Westminster Salmonbellies  Anthony Cosmo
2007   Peterborough Lakers Coquitlam Adanacs  John Grant Jr.
2006   Peterborough Lakers Victoria Shamrocks  Dan Carey
2005   Victoria Shamrocks Peterborough Lakers  Anthony Cosmo
2004   Peterborough Lakers Victoria Shamrocks  John Grant Jr.
2003   Victoria Shamrocks Brampton Excelsiors  Andy Turner
2002   Brampton Excelsiors Victoria Shamrocks  Josh Sanderson
2001   Coquitlam Adanacs Brampton Excelsiors  Andy Ogilvie
2000   Brooklin Redmen Victoria Shamrocks  Nick Trudeau
1999   Victoria Shamrocks Brampton Excelsiors  Paul Gait and Gary Gait
1998   Brampton Excelsiors Coquitlam Adanacs  Pat O'Toole
1997   Victoria Shamrocks Niagara Falls Gamblers  Gary Gait
1996   Six Nations Chiefs Victoria Shamrocks  John Tavares
1995   Six Nations Chiefs New Westminster Salmonbellies  Paul Gait
1994   Six Nations Chiefs New Westminster Salmonbellies  Darris Kilgour
1993   Brampton Excelsiors Coquitlam Adanacs  John Tavares
1992   Brampton Excelsiors New Westminster Salmonbellies  John Tavares
1991   New Westminster Salmonbellies Brooklin Redmen  Geordie Dean
1990   Brooklin Redmen Vancouver Burrards  Paul Gait 
1989   New Westminster Salmonbellies Brooklin Redmen  Ben Hieltjes
1988   Brooklin Redmen Coquitlam Adanacs  Bill Thomas
1987   Brooklin Redmen New Westminster Salmonbellies  Eric Cowieson
1986   New Westminster Salmonbellies Brooklin Redmen  Geordie Dean
1985   Brooklin Redmen New Westminster Salmonbellies  Wayne Colley
1984   Peterborough Lakers Victoria Pay Less  John Grant
1983   Victoria Payless Peterborough Lakers  John Crowther
1982   Peterborough Lakers New Westminster Salmonbellies  Jim Wasson
1981   New Westminster Salmonbellies Brampton Excelsiors  Wayne Goss
1980   Brampton Excelsiors New Westminster Salmonbellies  Barry Maruk
1979   Victoria Shamrocks Peterborough Red Oaks  Kevin Alexander
1978   Peterborough Red Oaks Victoria Shamrocks  Tim Barrie
1977   Vancouver Burrards Brampton Excelsiors  Doug Hayes and Mike Smith
1976   New Westminster Salmonbellies Brampton Excelsiors  Dave Durante
1975   Vancouver Burrards Brampton Excelsiors  Ron Pinder
1974   New Westminster Salmonbellies Windsor Warlocks  Ken Winzoski
1973   Peterborough Lakers Vancouver Burrards  Pat Baker
1972   New Westminster Salmonbellies Brantford Warriors  Paul Parnell
1971   Brantford Warriors New Westminster Salmonbellies  Bob McCready
1970   New Westminster Salmonbellies Peterborough Lakers  Paul Parnell
1969   Brooklin Redmen New Westminster Blues Bill Squires
1968   Brooklin Redmen Nanaimo Luckies  John Raphael Cervi and Joe Timchishem
1967   Vancouver Carlings Brooklin Redmen  John Davis
1966   Peterborough Lakers Vancouver Carlings  John Davis
1965   New Westminster O'Keefes Brooklin Merchants  Les Norman
1964   Vancouver Carlings Brooklin Hillcrests  Bob Allen
1963   Vancouver Carlings St. Catharines Athletics  Gordon Gimple
1962   New Westminster O'Keefes Brampton Ramblers  Jack Bionda
1961   Vancouver Burrards Brampton Ramblers  Bill Barbour
1960   Port Credit Sailors Nanaimo Labatt's  Dave Russell
1959   New Westminster O'Keefes Peterborough Mercuries  Jack Bionda
1958   New Westminster Salmonbellies Welland-Crowland Switsons  Norm McKay
1957   Victoria Shamrocks Long Branch Pontiacs  Jack Northrup
1956   Nanaimo Timbermen Peterborough Trailermen  Derry Davies
1955   Victoria Shamrocks Peterborough Trailermen  Geordie Johnson
1954   Peterborough Timbermen Victoria Shamrocks  Lloyd "Moon" Wooton
1953   Peterborough Timbermen Victoria Shamrocks  Ross Powless
1952   Peterborough Timbermen Vancouver Burrards  Lou Nickle
1951   Peterborough Timbermen Vancouver Combines  Lloyd "Moon" Wooton
1950   Owen Sound Crescents New Westminster Adanacs  Lloyd "Moon" Wooton
1949   Vancouver Burrards Hamilton Tigers  Don Matheson
1948   Hamilton Tigers New Westminster Adanacs  Doug Favelle
1947   New Westminster Adanacs Mimico Mountaineers  Bob Lee
1946   St. Catharines Athletics New Westminster Salmonbellies  Doug Favelle
1945   Vancouver Burrards St. Catharines Athletics  Frank Lee
1944   St. Catharines Athletics New Westminster Salmonbellies  Ike Hildebrand
1943   New Westminster Salmonbellies Mimico-Brampton Combines  Bill Wilkes
1942   Mimico/Brampton Combines New Westminster Salmonbellies  Bert Large
1941   St. Catharines Athletics Richmond Farmers  Blackie Black
1940   St. Catharines Athletics Vancouver Burrards   
1939   New Westminster Adanacs St. Catharines Athletics   
1938   St. Catharines Athletics New Westminster Adanacs   
1937   New Westminster Salmonbellies Orillia Terriers   
1936   Orillia Terriers North Shore Indians   
1935   Orillia Terriers Richmond Farmers   
1934   Orillia Terriers New Westminster Salmonbellies   
1933   Hamilton Tigers New Westminster Salmonbellies   
1932   Mimico Mountaineers Winnipeg Argos   
1931   Brampton Excelsiors New Westminster Salmonbellies   
1930   Brampton Excelsiors New Westminster Salmonbellies   
1929   Oshawa Generals New Westminster Salmonbellies   
1928   Ottawa Emmets Winnipeg Tigers   
1927   New Westminster Salmonbellies Weston Westonmen   
1926   Weston Westonmen Winnipeg Tigers   
1925   New Westminster Salmonbellies Vancouver Indians   
1924   New Westminster Salmonbellies no finalist   
1923   New Westminster Salmonbellies Vancouver Lacrosse Club   
1922   New Westminster Salmonbellies Victoria Capitals   
1921   New Westminster Salmonbellies no finalist   
1920   New Westminster Salmonbellies Vancouver Athletic Club   
1919   Vancouver Foundation Club Winnipeg Argonauts   
1918   Vancouver Coughlans Winnipeg   
1917   New Westminster Salmonbellies no competition due to WWI   
1916   New Westminster Salmonbellies no competition due to WWI   
1915   New Westminster Salmonbellies no finalist   
1914   Vancouver Athletic Club Calgary Chinooks
Brampton Excelsiors 
 
1913   Vancouver Athletic Club Armstrong
Oak Bay 
 
1912   Vancouver Athletic Club Winnipeg Canadian Northern Railroad
St. Catharines Athletics 
 
1911   Vancouver Athletic Club Toronto Young Torontos   
1910   Toronto Young Torontos Vancouver Athletic Club
Toronto Maitlands